Kulp da sofraların vazgeçilmezi: Zuzax

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin dağlık alanlarında baharla birlikte yeşeren Zuzax otu, yurttaşlar tarafından ilgi görüyor. İlçeye özgü bir ot çeşidi olduğu düşünülen Zuzax, ince ve küçük olduğu için toplanması da bir hayli zor. Dağların yamaçlarında yetişen Zuzax, bir aydan sonra kartlaşıp kuruyor.

TUZLA BİRLİKTE DÖVÜLÜYOR

Kulp ilçesinin Kayacık (Akçesêr) Mahallesi’ne bağlı Kipovit mezrası sakinleri, mahalleden kilometrelerce uzaklıkta bulunan Karpos Dağı’nın eteklerinde topladıkları Zuzax’ı mezraya getiriyor. Toplanan Zuzax ilk olarak ince ince doğranarak Kürtçe Conî denilen dibek taşına konuluyor. Ota tuz eklendikten sonra 20 dakika boyunca dövme işlemi gerçekleştiriliyor. Dövme işleminden sonra tepsilere konulan Zuzax, kurutulmaya bırakılıyor. İlçenin kırsal mahallelerinde aileler genelde ihtiyaçları doğrultusunda Zuzax’ı hazırlarken, son yıllarda mahallelerde ve ilçe merkezinde Zuzax’ın satışı da yapılmaya başlandı.

NASIL TÜKETİLİYOR?

Zuzax, kurutulduktan sonra özellikle haşlanmış yumurta ve patates ile salatalık ve domates gibi birçok sebzeye serperek tüketilirken, damakta bıraktığı tat nedeniyle Zuzax aynı zamanda sofraların vazgeçilmezi arasından yer alıyor.